Дали ChatGPT е убиецът на Google Search, който очаквахме?

How ChatGPT can help you optimize your content for entities seo

AltaVista. Lycos. Yahoo. Преди време това бяха най-популярните търсачки в света. След това се появи Google. Тя се справи с търсенето по-добре.

От 2002 г. насам Google е търсачката и нейната доминация се засилва от година на година. Тя се издигна до статута на монополист и 91,6 % от световния пазарен дял в търсенето през февруари, според StatCounter. През последните 20 години се появиха и изчезнаха много „убийци на Google“.

Преди десет години Ерик Шмид (бивш главен изпълнителен директор и изпълнителен председател на Google) заяви, че „убиецът на Google“ е неизбежен:

  • „Но по-важното е, че някой, някъде в гараж, ни преследва. Знам, защото не много отдавна бяхме в този гараж. Промяната идва оттам, откъдето най-малко я очакваш… Следващият Google няма да прави това, което прави Google, точно както Google не правеше това, което правеше AOL. Изобретенията винаги са динамични и произтичащите от тях катаклизми трябва да ни правят уверени, че бъдещето няма да е статично.“

Възможно ли е ChatGPT на OpenAI да бъде тази неочаквана промяна?

Защо ни интересува. Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман изглежда смята, че би било „готино“ да се измисли как да се интегрират УЖМ и търсенето – като по същество се промени начинът, по който хората търсят и мислят за това. Разбира се, Google все още е в изключително силна позиция и се стреми да стартира подобно преживяване в Search Generative Experience.

Ето какво каза Алтман за Google, търсенето, LLM и други неща в интервюто с Лекс Фридман, публикувано тази седмица.

Един по-добър начин. Олтман започна, като по същество нарече сегашното търсене в Google „скучно“ Той не иска да копира модела на Google – изглежда, че иска да преоткрие търсенето (по-точно: начина, по който хората намират информация) такова, каквото го познаваме от 20 години:

  • „…ако въпросът е дали можем да създадем по-добра търсачка от Google или каквото и да е друго, тогава, разбира се, трябва да го направим, хората трябва да използват по-добрия продукт, но мисля, че това би подценило какво може да бъде това. Google ви показва 10 сини връзки, е, 13 реклами и след това 10 сини връзки, и това е един от начините за намиране на информация. Но това, което ме вълнува, не е, че можем да създадем по-добро копие на търсачката на Google, а че може би просто има някакъв много по-добър начин да помогнем на хората да намират и да действат, и да синтезират информация. Всъщност мисля, че ChatGPT е такъв за някои случаи на употреба и се надявам, че ще го направим такъв за много повече случаи на употреба.“
  • „Но не мисля, че е толкова интересно да се каже: „Как да направим така, че да ви дадем 10 класирани уебстраници, които да разгледате, по-добре от това, което прави Google?“ Може би е наистина интересно да се каже: „Как да ви помогнем да получите отговора или информацията, от която се нуждаете? Как да ви помогнем да я създадете в някои случаи, да я синтезирате в други или да ви насочим към нея в трети?“ Но много хора са се опитвали просто да направят по-добра търсачка от Google, а това е труден технически проблем, труден проблем на брандинга, труден проблем на екосистемата. Не мисля, че светът се нуждае от още едно копие на Google.“

Отново се върнете към цитата на Шмидт, който споделих по-рано – никой никога няма да отправи сериозно предизвикателство или да победи Google, като имитира Google Search. Само попитайте Microsoft (съжалявам, Bing).

Дуейн Форестър, вицепрезидент „Индустриални анализи“ в Yext, смята, че в момента наблюдаваме сериозна промяна в традиционния модел на търсене:

  • „Защо да се борим с Google в търсенето? Защо просто да не предлагате търсене без реклами. Вече плащате абонамент, за да използвате ChatGPT, така че в него е включено търсене без реклами. Лесен начин да сринете цялата парадигма – просто променете тази парадигма.“

LLMs Search. Какво би било по-яко? Интегриране на ChatGPT с Търсене, според Алтман.

Както казва Алтман в интервюто:

  • „Интересуваме се как да направим това добре. Това ще бъде пример за нещо страхотно.“
  • „Не мисля, че някой все още е разгадал кода. С удоволствие бих отишъл да го направя. Мисля, че това би било готино.“

Имаше слухове, че ChatGPT разработва продукт за уеб търсене. Както казах тогава, скептичен съм, че ChatGPT може да се конкурира с Google в традиционното търсене – но това, за което говори Алтман в това интервю, не е нова версия на Google. Това е нещо различно.

Open AI не иска да прави това, което прави Google. Но явно Олтман смята, че OpenAI все още не е на етап, в който може да прави търсене на LLMs на достатъчно високо ниво – но той ясно сигнализира за интерес да стигне дотам.

Като странична бележка, ChatGPT достигна нов връх в трафика в САЩ – 1,6 милиарда посещения – през февруари, според SimilarWeb.

AI Chat traffic Feb 2024

Олтман мрази рекламите. Преди време Google беше обичана заради минималния брой реклами. Според Алтман това вече не е така:

  • „Мразя рекламите само като естетически избор. Смятам, че рекламите трябваше да се появят в интернет по ред причини, за да тръгне той, но това е моментна индустрия. Сега светът е по-богат. Харесва ми, че хората плащат за ChatGPT и знаят, че отговорите, които получават, не са повлияни от рекламодатели. Сигурен съм, че има рекламно звено, което има смисъл за LLM, и съм сигурен, че има начин да се участва в потока от транзакции по безпристрастен начин, който е нормално да се направи, но също така е лесно да се мисли за дистопичните визии на бъдещето, в които питате ChatGPT нещо и то казва: „О, трябва да помислите дали да не си купите този продукт“ или „Трябва да помислите дали да не отидете тук за почивката си“ или каквото и да е друго.“
  • „И аз не знам, имаме много прост бизнес модел и той ми харесва, и знам, че не аз съм продуктът. Знам, че аз плащам и че така работи бизнес моделът. И когато отивам да използвам Twitter или Facebook или Google или който и да е друг страхотен продукт, но поддържан от реклами страхотен продукт, това не ми харесва и мисля, че в света с изкуствен интелект става по-лошо, а не по-добре.“

Олтман заяви, че според него OpenAI има чудесен бизнес, който може да плати за изчислителните си нужди – без да прибягва до реклами:

  • „…струва ми се, че трябва да има много повече скокове напред в рекламата, която не пречи на потреблението на съдържанието и не се намесва по голям, фундаментален начин, който е като това, което казахте, като че ли ще манипулира истината, за да удовлетвори рекламодателите.“

Но. На този етап всичко това е хипотетично. И както отбеляза Брет Табке, главен изпълнителен директор на Pubcon, Google все още има голямо предимство пред OpenAI – това е съкровищницата от данни:

  • „Вземете книгите. Изчислено е, че Google е дигитализирала около 40 милиона книги – това е невероятен ресурс за обучение на големи езикови модели, а OpenAI няма достъп до нищо от такъв мащаб.“
  • „След това има карти. Тъй като навлизаме по-дълбоко в света на визуалните езикови модели, колекцията от милиарди снимки StreetView на Google е златна мина. Разбира се, OpenAI би могла да се сдобие със сателитни снимки, както прави Google, но колекцията на Google е нещо наистина специално, с което изглежда никой друг не разполага.“
  • „YouTube: Когато става въпрос за обучение на нов модел на видео изкуствен интелект, Google разполага с всички карти.“
  • „Android: Google знае всичко, което трябва да се знае за използването на телефона.“
  • „Chrome: Подобно на данните за кликване, можете да се обзаложите, че браузърът използва тези данни при търсене. Също така трябва да ги плаши, като гледат огромните числа на ангажираност в ChatGPT.“
  • „Gmail: Те знаят всичко, което трябва да се знае за използването на имейли, за тенденциите в имейл съобщенията, за съдържанието на имейлите, за всичко, което се отнася до имейлите. От Gmail трябва да излизат важни данни, които могат да се използват за обучение на модел с изкуствен интелект.“

Източник

Оцени статията
SEO България