Как актуализациите на ядрото правят незабележими промени в намеренията на потребителите

kevin indig growth memo 133 seo

Сайтовете могат да загубят значителен органичен трафик от основните актуализации, без да има очевидни закономерности при анализиране на промените в ранга. Една от скритите причини са фините промени в намеренията.

Два остарели модела ни пречат да видим какво се случва в действителност.

Първият е, че често разглеждаме намеренията на потребителите като транзакционни, навигационни, информационни и търговски. Но днес намеренията на потребителите са много по-прецизни и специфични.

Второ, не всички места в резултатите от търсенето са еднакви. Google разделя водещите резултати на доминиращи, общи и второстепенни намерения.

Освен ако не става дума за дълги ключови думи с много ясно намерение, ключовите думи могат да имат няколко значения. Някои хора, които търсят „ai ecommerce“, например, искат да знаят как се използва изкуственият интелект в електронната търговия, докато други искат да знаят как се променя електронната търговия поради изкуствения интелект. Фино, но различно.

В резултат на това Google показва смесица от резултати, опитвайки се да отговори на всяко от тези намерения възможно най-добре.

Google пренарежда резултатите от търсенето по време на основните актуализации, когато открие промени в намеренията на потребителите, което може да бъде особено тежко, когато са засегнати доминиращите намерения и първите 3 резултата.

В голямата схема на нещата малките промени в класирането често изглеждат незначителни и хаотични. Но това, което наблюдаваме, е Ефектът на пеперудата: малка промяна, която оказва огромно въздействие.

Снимка: Lyna™

Ефектът на пеперудата от промените в намеренията

Без да знаете какво да търсите, е трудно да откриете и разберете фините промени в ранга, дължащи се на промени в намеренията на потребителите (ефекти на пеперудата).

Нашето разбиране за значението на ключовите думи често е твърде статично. Темите се променят непрекъснато.

В единия край на спектъра имате ключови думи, свързани с новини, които попадат във филтрите за свежест на заявките (QDF). Погледнете новините за един ден и ще видите върха на това колко бързо може да се промени значението на дадена ключова дума.

В другия край имате вечнозелени ключови думи, чието значение почти не се променя.

Да вземем за пример „електронна търговия ai.“ Между началото на февруари и средата на април доминиращото потребителско намерение се промени от „информация за изкуствения интелект в електронната търговия“ на „как ai трансформира индустрията за електронна търговия“

Bar chart showing user intent changes for Кредит за изображение: Кевин Индиг

На екранната снимка по-долу съм обозначил с цвят различните видове намерения, за да подчертая колко фини могат да бъдат разликите.

Screenshot of a web page displaying a list of the top changes in SEO visibility for e-commerce sites following Core Updates.Снимка: Kevin Indig

Това е логично. Изкуственият интелект се променя бързо, както и неговото въздействие. Хората научават за него и се появяват все повече въпроси. Когато (доминиращите) намерения на потребителите се променят, ранговете ги следват.

Тежестта на намеренията, показани в SERP за ключови думи, също може да се промени. Доминиращо потребителско намерение може да се превърне в често срещано и често срещано второстепенно намерение.

Промените в намеренията са причината, поради която Google казва, че невинаги собствениците на сайтове правят нещо погрешно, когато се появи актуализация, и че „няма какво да се поправи“ и че не можете да се „възстановите“ от актуализация на алгоритъма. Е.

Още по-голямо предизвикателство възниква, когато намерението се измести и два URL адреса изведнъж се канибализират един друг.

Например, когато една статия обхваща въведение в дадена тема („какво е…“), а друга – по-изчерпателно ръководство по темата, те могат да се класират едновременно или внезапно да се конкурират.

Line graph titled Кредит за изображение: Кевин Индиг

Как откривате ефекта на пеперудата? Когато органичният трафик намалее след основна актуализация, обърнете внимание на ключовите думи, които са изпаднали от първите 3 позиции. Това е мястото, където това боли най-много. Дори спадът на една позиция има извънредно голямо въздействие.

За да определите количествено промените в намеренията, можете да анализирате заглавията на резултатите, класирани преди и след актуализацията. Заглавията не са крайното решение, но дават важни сведения за намеренията на потребителите.

Можете да използвате избрания от вас LLM, за да категоризирате заглавията с подсказки като:

  • „Групирайте следните заглавия в една от следните групи: {намеса 1}, {намеса 2}, {намеса 3} и т.н.“
  • „Какво намерение биха могли да имат потребителите, когато щракнат върху следния резултат от търсенето?“

За много популярни заявки можем да направим още една стъпка напред и да анализираме тенденцията на търсенията в Google Suggest, за да видим дали обемът на търсенията нараства или намалява.

Бързо нарастващото търсене на свързана ключова дума може да промени доминиращото, често срещаното или второстепенното намерение за търсене на основната ключова дума.

Имайте предвид, че не знаем всички ключови думи с нарастващ обем на търсене или къде е прагът на Google за определяне, че намерението на потребителя за ключова дума се променя. Налице е и времеви фактор, тъй като някои ключови думи бързо променят значението си (спомнете си „Ден на независимостта“ и „Ухан“).

Как да действаме при промяна на намеренията? След като установите, че намерението се е променило за дадена ключова дума, имате три възможности:

  • Поправете потенциалната канибализация (изтрийте или консолидирайте).
  • Пренапишете засегнатите статии, за да отговарят на новите намерения на потребителите.
  • Създаване на ново съдържание въз основа на промененото потребителско намерение.

Основните актуализации са многоаспектни

Уточняването на намеренията на потребителите не е всичко, което правят основните актуализации. Те са се превърнали в кухненски мивки за всякакви системи:

  • Класификаторът „Полезно съдържание“ е интегриран в Core Updates (връзка).
  • Други системи за качество като Панда и Пингвин са интегрирани с Core Updates преди години.
  • 15 % от търсенията, които Google получава, са чисто нови, което означава, че Google трябва да тества първоначалния микс от резултати и да го повтаря въз основа на сигналите на потребителите.

Всички тези влияния правят Core Updates многостранни, сложни и непредсказуеми. Разглеждането на различните форми на потребителско намерение и фините промени обаче ни дава възможност да преминем от объркване към решаване на проблема.

Източник

Оцени статията
SEO България