Пет съвета за оптимизация на видеоклипове, които ще ви помогнат да увеличите реализациите на целевата си страница

Shutterstock 719816752 seo

30-секундно резюме:

  • Според различни проучвания видеоклиповете помагат да ангажирате посетителите на страницата си, както и да ги накарате да запомнят по-добре вашето стойностно предложение и да им помогнат да вземат решение за покупка
  • Когато създавате маркетингови видеоклипове, които да добавите към целевата си страница, поддържайте ги по-кратки от 2 минути и ги позиционирайте на видно място на страницата
  • Не забравяйте да добавите убедителни CTA във видеоклипа, за да стимулирате действието
  • Макар че видеоклиповете могат да повишат ангажираността на страницата, те могат да забавят страницата ви (което може да навреди на класирането ѝ), така че не забравяйте да зареждате видеоклиповете си мързеливо и да следите Core Web Vitals
  • Оптимизирайте страницата си с видеоклипове, за да увеличите шансовете й за класиране в Google и да генерирате трафик и познаваемост на продукта

Видео маркетингът е във възход вече повече от десетилетие. Потребителите все повече свикват да гледат видеосъдържание, където и да отидат, било то във Facebook или на продуктова страница.

Това може да ни накара да се замислим:

Не се ли очаква вече видеосъдържание?

Не трябва ли да създаваме видео при всеки удобен случай?

Истинският въпрос обаче е: ще бъдат ли видеоклиповете двигател на конверсиите или техен убиец?

Нека разберем!

Първо, малко примамлива статистика..

Съществуват множество казуси и доклади, в които се твърди, че използването на видеоклип на целева страница е чудесна идея за повишаване на конверсиите:

  • Видеоклиповете „Как да“ са най-популярният тип видеоклипове. Според самия Google това е най-популярният формат на видеоклип, дори по-популярен от музиката или игрите.
  • Зрителите са склонни да запомнят 95% от съобщението, след като са гледали видеоклип, и само 10%, след като са го прочели. Освен това видеоклиповете са в състояние да увеличат конверсиите с 10-20% (Тук проучванията варират, така че цифрите могат да бъдат дори много по-високи).
  • Потребителите са склонни да гледат видеоклип за даден продукт, вместо да четат за него. Forbes Insights установи, че 83% от хората предпочитат да гледат видео, отколкото да четат текст.
  • В едно по-старо проучване на Animoto почти всички респонденти (96% от тях) намират видеоклиповете за полезни при вземането на решения за покупка онлайн.

Сега някои важни технически данни..

1. Колкото по-дълго е едно видео, толкова по-ниска е неговата ангажираност

Разполагате с около 10 секунди, за да грабнете вниманието на зрителите с маркетингов видеоклип. Според Facebook хората, които гледат първите три секунди на видеоклипа, ще го гледат поне още десет секунди, така че тук има доста тесен прозорец.

След като видеоклипът ви успее да грабне вниманието на зрителя, той вероятно ще се включи в него за още две минути. След две минути ангажираността рязко намалява. Очевидно е, че колкото по-интересен е един видеоклип, толкова повече хора ще го гледат, но тъй като говорим за ангажираност с целева страница, не става въпрос за разказвателни видеоклипове, които са в състояние да задържат вниманието на зрителите в продължение на 30 или повече минути.

В този смисъл:

  • Уверете се, че първите 10 секунди на видеоклипа ви ще привлекат вниманието
  • След това го направете не по-дълго от две минути, за да сте сигурни, че посетителите на страницата ви ще извършат желаното действие на страницата, вместо да се почувстват отегчени или обратното – прекалено ангажирани с вашето видео.

Average-engagment-vs-video-length

2. CTA във видеото работят!

В много видеоклипове на целеви страници, които съм виждал, липсват in-video CTA, което е жалко, защото видеоклипът на целева страница е много съществена част от повечето пътувания за покупка. Всъщност призивът за действие във видеоклип може да доведе до 380% повече кликвания върху целевата страница.

Цялата цел на видеоклипа на целевата страница е да стимулира конверсиите, така че създайте видеоклип, който води към фунията на продажбите и дава подробни инструкции какво да направите по-нататък.

CTA в рамките на видеото могат да бъдат под формата на вербални съобщения (т.е. разказвачът насърчава потребителите да следват определени стъпки) и графични крайни екрани (краен екран с призив за действие).

Не забравяйте, че видеоклипът ви може да бъде и двигател на трафика (т.е. хората от Youtube щракват върху връзката в описанието, за да стигнат до целевата ви страница), както и канал за откриване (хората гледат този видеоклип на друго място и се запознават с вашия продукт).

Затова се уверете, че тези CTA могат да бъдат последвани директно, без да посещавате сайта ви, например, когато е възможно, посочете телефонен номер, на който да се обадите веднага. По подобен начин се уверете, че желаното действие може да бъде извършено по всяко време без прякото участие на вашия екип. Създайте интелигентни комуникационни технологии с изкуствен интелект, които могат да ангажират вашите потенциални клиенти в извънработно време, като например IVR или чатботове.

3. Разположението на видеото е от значение

Поставянето на видеоклипове никога не е нещо, което трябва да се приема с лека ръка. Тук няма единна тактика, защото нито един продукт или страница не са еднакви. Извършвайте A/B тестове на различни оформления и след това експериментирайте още.

От гледна точка на SEO Google препоръчва да използвате видеоклип на видно място на страницата, за да го индексира и потенциално да генерира богати на видео фрагменти.

Видимите видеоклипове могат да повишат ангажираността с 50%. Освен това повтарянето на видеоклип във въртележката с изображения на продукти и след това по-ниско на страницата може да подобри представянето на страницата.

CrateBarrel

Ако сайтът ви работи с WordPress, има няколко теми, които вече са кодирани за видео целеви страници. Намерих няколко страхотни в този списък, така че го разгледайте, когато имате момент.

4. Видеоклиповете могат да забавят страницата ви

Вграждането на каквото и да е съдържание от трети страни, включително видеоклипове, ще забави страницата и ще понижи оценката ви по Core Web Vitals. Това от своя страна може да навреди на класирането на страницата ви, тъй като Core Web Vitals са официални сигнали за класиране. Като пример, ето резултатите преди вграждането на видеоклип:

embedded-video

А тук е същата страница, но с вградено видео:

embedded-video-2

В зависимост от вашата система за управление на съдържанието може да има различни решения за улесняване на тази стъпка. Ето решението за WordPress (което също ще помогне за ускоряване на целия ви сайт, а не само на тази конкретна целева страница), а ето и урок за Shopify. Wix твърди, че се справя с мързеливото зареждане на видео за вас. Ако използвате алтернативна CMS, проверете в настоящата си CMS.

5. Видеоклиповете се класират!

Където и да хоствате видеоклипа си (Youtube, Wistia или другаде), не забравяйте основните неща: Използвайте ключовите си думи на най-видните места (заглавие, описание, име на файла и т.н.). Запомнете: Видеоклиповете се класират изключително добре и всъщност могат да доведат повече хора до сайта ви и да повишат осведомеността, а не само да помогнат за увеличаване на конверсиите.

Оптимизацията на видеостраници не се различава много от всеки процес на оптимизация на съдържание: Трябва да имате подходящо и полезно съдържание около видеоклипа си. Можете също така да разгледате моя контролен списък за оптимизация на Youtube, за да накарате видеоклиповете си да се класират по-високо:

How-to-make-your-video-rank-higher

И така, трябва ли да започнете да изпомпвате видеоклипове?

Създаването на видеоклипове може да бъде много скъпо и да отнеме много време. Което прави създаването им трудно оправдано, ако сте организация, фокусирана върху конверсията.

Това, до което всъщност се свежда въпросът, е вашият списък с хипотези за конверсия. Всеки екип за растеж и екип за оптимизация на конверсиите трябва да има текущ списък с хипотези, които да тества. Всяка хипотеза трябва да бъде подредена (най-малкото) по:

  • Леснота (или трудност) натестването.
  • Цена на теста. Вземете предвид часовете за разработчици, разходите за производство на видеоклипове, разходите за дизайнери.
  • Потенциална награда. Колко очаквате тази конкретна хипотеза да пренесе ефекта и защо?

Като създадете списък, в който да класирате хипотезите си, можете да направите по-добра преценка кои тестове да стартирате незабавно и кои да оставите на заден план.

Може да разполагате със значителни данни (качествени и/или количествени), които предполагат, че създаването на видеоклипове ще доведе до голяма възвръщаемост на инвестициите. Ако случаят е такъв, не се страхувайте – нахлупете режисьорската си шапка и започнете да създавате видеоклипове!

Странична бележка: Системата, която създавате за хипотетичния си списък, най-вероятно ще изисква непрекъснато подобряване и коригиране, за да бъде правилна. Важното е да започнете да я създавате сега, ако не сте го направили. Докато провеждате тестове, ще разберете кои други показатели или фактори за класиране ви помагат да вземате по-добри решения за избор на това какви тестове да провеждате. Просто не забравяйте да подобрявате итеративно системата си в съответствие с новите си открития.

Чувствате ли се готови за това?

Използването на видеоклипове за увеличаване на конверсиите е още едно изчисление на съотношението риск/печалба. Възходът може да бъде огромен, така че не се плашете от тази техника за повишаване на конверсиите.

Източник

Оцени статията
SEO България