Как SEO оптимизаторите могат да приемат търсенето с помощта на AI

How SEOs can embrace AI powered search seo

Надпреварата за търсене с помощта на изкуствен интелект се засилва. Microsoft има Bing Chat, а Google – Bard.

И все пак мнозина са загрижени за това, какво означават всички тези промени за създателите на съдържание и за по-голямата издателска индустрия.

Възприемането на изкуствения интелект в търсенето е неизбежно. Но трябва да се обърне внимание и на проблемите, които карат някои SEO специалисти да роптаят.

В тази статия ще разгледам историята на Google с ИИ и какво могат да направят SEO оптимизаторите, за да са в крак с променящите се времена.

Дългата история на Google с ИИ

Google се занимава с ИИ от доста години. Всеки път, когато търсачката въвежда технология за изкуствен интелект, се надига недоволство.

Помните ли RankBrain? Разгърнат през 2015 г., той беше първият от дългата поредица AI технологии, които Google въведе в алгоритмите на търсачката си за целите на класирането и не само.

Това е голям напредък, който повечето от нас приемат за даденост.

Допреди няколко години Google съчетаваше ключови думи със страници, които ги съдържат, без да знае дали такъв ресурс наистина се занимава с това, което търсите.

Днес очакваме от Google да разбере какво търсим, вместо просто да съпоставя ключовите думи със съдържанието.

Семантичното търсене (или „смисленото“ търсене) все още е ново развитие и рядко се разбира напълно.

Спамът с изкуствен интелект е неефективен – най-накрая SEO може да порасне

Спамърите се опитват да играят с Google, въпреки многото сложни елементи, необходими за класиране в търсенето. Те се опитват да злоупотребяват с технологията на изкуствения интелект, за да заблудят отново както Google, така и търсещите.

Нищо чудно, че Google остава крачка напред и представя ИИ, който активно ще пресява резултатите и ще отговаря на човешки език.

Сега етичните SEO оптимизатори най-накрая могат да се радват. Спамърите не могат да измамят ИИ с опростените си начини за заблуждаване на определени фактори за класиране.

С помощта на машинното обучение Google може по-ефективно да открива и определя подозрително изглеждащи резултати.

Тези, които следват по-малко изминатия път и инвестират в реална работа, вместо да търсят преки пътища, ще бъдат възнаградени.

SEO най-накрая може да порасне като дисциплина, а онези SEO оптимизатори, които все още смятат, че могат да мамят като деца в училище, ще трябва да пораснат индивидуално.

От въпросите и отговорите, които хората също задават (PAA), до тези с изкуствен интелект

В миналото Google просто гледаше дали може да намери съответстващ въпрос, когато му зададете нещо. В днешно време те могат директно да търсят отговора.

Така че вместо просто да намират форуми или сайтове за въпроси и отговори като Quora, където е бил зададен същият въпрос, те обслужват уебстраници, които вече отговарят на въпроса, без да го споменават в много случаи.

Не е ли страхотно? Старият начин беше доста тромав за оптимизиране. Трябваше да повтаряте въпросите в стил „Често задавани въпроси“ и след това да им отговаряте много конкретно.

Сега Google пресява съществуващото ви съдържание и дестилира отговорите.

Именно за това често се отнасят резултатите от PAA. И все пак изкуственият интелект прави този процес още по-усъвършенстван и рационализиран. В най-добрия случай можете да разговаряте с ИИ, вместо да търсите още въпроси и отговори.

Страхът обикновено е ирационален и често се основава на инстинкти за оцеляване

Защо толкова много хора се страхуват от новия изкуствен интелект Bard от Google? Има ли смисъл от него? Нека да направим крачка назад и да разгледаме страха като цяло.

Когато проучите защо се страхувате, ще осъзнаете, че страхът буквално обикновено е ирационален и в много случаи е единствено автоматична реакция на непознати ситуации.

Той се основава на примитивните инстинкти за оцеляване, вградени във вашия „гущеров мозък „, който сме наследили по време на еволюцията от нашите предци амфибии отпреди милиони години.

Вие гущер ли сте? Не. Вече не живеем в джунглата.

Тогава защо Google Bard е толкова страшен? Ами, той е нов. Не знаем какво да очакваме от него.

Това означава, че предстои промяна. Хората се страхуват от промени като цяло. Предпочитат стабилната си рутина, защото тя ги кара да се чувстват сигурни.

Дали Bard ще направи SEO излишно и издателите ще излязат от бизнеса?

Е, Google разчита на създателите на съдържание, за да им предоставят храната, от която Bard се нуждае, за да изплюе своите отговори.

Те не могат да унищожат издателската индустрия, иначе биха отрязали клона на дървото, на което седят, както гласи една немска поговорка.

Така че рано или късно натискът отвън и отвътре на Google ще ги принуди да цитират източниците и да възнаграждават издателите по съответния начин.


Получавайте ежедневния бюлетин, на който разчитат специалистите по търсене.


Как да се справим с бард на Google? Говорете!

За съжаление, към настоящия момент изглежда, че някои от най-лошите страхове, които SEO оптимизаторите и издателите изказват, не са напълно ирационални.

Ранните версии на Bard на Google изглежда не кредитират правилно източниците, тъй като в тях липсват цитати.

Един от първите експерти, които съобщиха за това, беше популярният специалист по търсене Глен Гейб, който също така сподели примери от собствения си сайт и други недоволни създатели на съдържание в Twitter, за да илюстрира това.

„Да, виждал съм отговори от мои публикации да се появяват и чрез Bard. (…) Google казва, че изпълнението на търсенето трябва да включва връзки надолу по веригата. Ще видим как ще стане това. Ще наблюдавам отблизо“.

Хенри Паудърли, вицепрезидент на отдел „Съдържание“ в Insider Intelligence, обобщава въпроса доста остроумно в LinkedIn:

„Ето защо създателите на съдържание са толкова притеснени от ИИ, особено в контекста на търсенето.

Предпоставката на ИИ е, че нищо не е оригинално и всеки отговор е резултат от обучението на ИИ върху огромна библиотека от информация, създадена от други хора (например в интернет).

Политиката на Google по отношение на цитирането е разочароваща и отново разкрива опасностите от фаустовската сделка, която издателите и творците сключиха с платформите.“

(Добавих един абзац за бяло пространство и поправих печатна грешка в оригиналния цитат)

Шон Уорк, основател в Judicuos Inc. също посочва, коментирайки под тази публикация:

„Да, това не изглежда добре. И не решава най-големия проблем, който намирам при търсенето с изкуствен интелект: как да знаете дали информацията е вярна, ако не можете да проверите източниците? Досега съм намирал много грешна информация.“

Bing, от друга страна, кредитира създателите на съдържание с техните отговори, подпомагани от ИИ. Има вградени връзки, водещи към източниците.

Изпълнението все още е несъвършено, тъй като има предимно малки числа в надписи, като в научните бележки под линия, вместо пълни текстови връзки с котва, но това е начало.

Това е много подобно на някои от отговорите, базирани на изкуствен интелект, които те въведоха още през 2017 г. Така че това е технически възможно. По този начин е и етично осъществимо.

Изглежда, че все още се нуждаем от засилване на натиска върху Google поради този проблем с липсата на подходящи кредити, така че те да бъдат принудени да действат от името на създателите на съдържание. Така че е време да се изкажете!

В противен случай може да се наложи да чакаме с години, докато законодателите се произнесат в полза на издателите. Дотогава много от тях може вече да са фалирали.

Не забравяйте, че страхът и произтичащият от него гняв водят само до горещи действия, които обикновено имат обратен ефект, тъй като опонентите ви ще се втвърдят и само ще се защитават, когато бъдат нападнати. Стремете се към честен дебат.

Една широка коалиция от създатели на съдържание и издатели може да обърне хода на събитията.

В миналото съм ставал свидетел как Google отстъпва или поправя спорни функции въз основа на масови потребителски (и други) отзиви.

Google вече започна да се фокусира върху човешките автори в най-новите си функции за търсене, управлявани от E-E-A-T, „за този автор“ и други функции за търсене, насочени към създателите на съдържание, които позволяват на потребителите да проверяват информацията.

Защо да не се отдаде дължимото и на авторите при търсенето с изкуствен интелект?

Как да се оптимизирате за Бард на Google

Натискът върху Google е едно нещо. Да се сблъскаш с реалността на функциите на чатбот с помощта на ИИ в индивидуалното търсене е друго.

Така че, ако приемем, че някои функции ще бъдат прецизирани, а други може да останат същите, ето някои ранни идеи за оптимизиране за Bard на Google като SEO практик.

Към момента на писане на този текст аз самият все още нямам достъп до функциите на Bard. Бета тестовете са ограничени до пазарите на САЩ и Великобритания, а аз живея в Германия.

Въпреки това, въз основа на първите проблясъци за това как изглежда, че работи Bard и как изглежда, вече имах някои идеи за това какво може да означава SEO оптимизацията за него.

Запазете спокойствие и SEO на

Първо, в миналото вече съм виждал функции за търсене с въпроси и отговори и хипотези за чатботове.

Спомняте ли си Wolfram Alpha (известен още като „убиецът на Google“, задвижван от изкуствен интелект)?

Той работи по подобен начин, както сега работят функциите с изкуствен интелект на Google и Bing. Получавахте отговори вместо резултати от търсенето. И все пак къде е Wolfram Alpha сега, много години след началото на рекламата?

Тя има малка, но отдадена потребителска база от маниаци и учени.

По същия начин повечето уебсайтове, които въведоха чатботове през последните години, имаха лошо потребителско изживяване, което успяваше само да раздразни и отложи действителния контакт с човека.

Лично аз не съм виждал нито един чатбот на уебсайт, който да не е бил просто разсейващ и да не ме е карал да чакам на опашката по-дълго, докато се появят истинските хора.

И така, ще искат ли хората да разговарят с Google, вместо бързо да постигнат нещо, както правят сега?

Някои ще искат, но мнозинството може да се задоволи с търсенето.

Освен това търсачка, базирана на въпроси (т.е. Ask Jeeves (по-късно Ask.com), се провали. Възможно е историята да се повтори и тук.

Когато преди много години Microsoft добави „интелигентен“ асистент към Office, той бързо се превърна в епицентър на подигравки в интернет. Друг чатбот с изкуствен интелект на Microsoft беше понижен поради расистки обиди, които започна да изрича след няколко дни публична употреба.

ИИ вече е по-интелигентен, но може ли да ни помага в ежедневните задачи, без да краде времето ни?

В повечето случаи търсещите бързат и искат бързи решения. Когато ИИ може да ги предостави, те ще го използват.

Чат с Google за по-дълги периоди от време ще бъде изключение.

Така че запазете спокойствие и продължавайте да се грижите за най-добрите практики, като например:

  • Проучване на пазара и на ключовите думи.
  • Създаване на полезно съдържание.
  • Привличане на връзки и излагане.

Съвременната SEO оптимизация вече е добре оборудвана за оптимизиране и за търсения, подпомагани от изкуствен интелект.

Задавайте и отговаряйте на въпроси

Едно нещо е очевидно, когато става въпрос за функции за търсене с помощта на ИИ: те са свързани най-вече с въпроси и разговори.

  • Вместо да търсим ключови думи, ние разговаряме с Google или Bing.
  • Вместо да виждаме извадки от резултатите от търсенето, функции или дори реклами, виждаме отговори, написани с пълни изречения.
  • Вместо да потърсим веднъж или да потърсим и да се върнем, ние всъщност разговаряме с ИИ.

Функцията за разговорно търсене не е изненада, като се има предвид, че основният случай на използване на ИИ е функционалността на чатбота.

Мнозина – дори вътре в Google – твърдят, че функциите на чатботовете не могат да заменят действителното търсене.

И наистина, след като поискате да научите повече за дадено запитване и отговор, Google ви връща към резултатите от търсенето, където действителният отговор е част от препоръчан фрагмент (featured snippet).

Това е и логично продължение на прилагането на PAA или „хората също питат“, което преживя бум в Google през последните години.

Вече се предполагаше, че тези въпроси не само се задават от потребителите на Google, но и се генерират автоматично. Отговорите са преписани или оформени от много резултати от търсенето.

Към момента отговорите на изкуствения интелект се считат за „оригинално съдържание“ от Google, така че няма директни връзки към източниците. Какво означава това? Направете така, че вашият продукт, услуга и марка да бъдат споменати в действителния отговор.

В най-добрия случай можете да отговорите на въпрос за себе си, а Google ще направи извадка с помощта на своя изкуствен интелект.

Така че, когато някой би попитал: кой е най-добрият ресурс за новини от областта на маркетинга при търсене?

В идеалния случай имате страница или публикация, в която се посочва точно това: Search Engine Land е най-добрият източник за новини от областта на маркетинга при търсене.

Разбира се, не искате да се хвалите и да заявявате, че сте най-добрият, без някой друг да го е казал. След като някой го е направил, в идеалния случай го цитирате на страницата си за вас или на страницата с препоръки.

Не забравяйте да поставите и линк към тази оригинална страница на човека, който ви хвали, така че Google също да я включи в отговорите на изкуствения интелект.

При другите въпроси това ще бъде по-лесно. Просто опишете:

  • Как вашият продукт или услуга са полезни за конкретни случаи на употреба.
  • Как е чудесна алтернатива за добро познаване на конкурентни продукти.
  • Как можете да подобрите себе си или бизнеса си с помощта на вашия инструмент.

Не е необходимо да се хвалите или да декларирате нещо без съществена информация.

Фокусирайте се върху видимостта, а не върху трафика

Забелязахте ли нещо в последния пример? По този начин се „класирате високо“ в отговорите на Google Bard единствено чрез споменаване на името или марката.

Разбира се, това все още е хипотетично, но едно нещо изглежда сигурно отсега: суетният показател за трафик при търсене ще бъде по-малко важен в бъдеще.

Вместо това хората ще получават препоръки директно от Google Bard и след това ще купуват вашия продукт в Amazon или там, където е най-евтин, вместо да посещават сайта ви.

А може би въпреки това ще получавате трафик, когато продавате изключително своите продукти или услуги – все пак.

Google ще ви препоръча, а след това хората все пак ще трябва да търсят или да щракнат върху връзките, в случай че те са предоставени.

Вашата онлайн видимост, като цяло, ще бъде решаващият показател и в двата случая.

Така че сега става въпрос не толкова за посещенията, колкото за видимостта. Това е подобно на промяната, когато хората спряха да ходят в магазини от типа „тухла и хоросан“ и започнаха да посещават онлайн магазини.

Сега в много случаи дори не е необходимо да посещавате уебсайтове. Вероятно ще бъдете подпомогнати при покупка директно в Google.

И все пак Google ще получава отговорите си от мрежата, така че ще трябва да бъдете споменати и другаде – не само на собствения си сайт.

Бардът на Google е едновременно заплаха и възможност

И така, нека обобщим: Бардът на Google може наистина да повлияе на поведението при търсене по някои много съществени начини. Това добра или лоша новина е?

Ами, лоша и заплашителна е, ако трескаво се придържате към миналото и настоявате да останете в магазина си, метафорично казано.

Barnes and Noble не бяха достатъчно бързи, за да възприемат мрежата, и така новаците Amazon ги изпревариха лесно.

Това също е добра новина! Сега е друг момент на големи възможности. Тези, които оптимизират за функциите на изкуствения интелект дори без суетни показатели, подкрепящи усилията им, могат да бъдат следващите победители.

Така че е по-добре да прегърнете Google Bard сега като SEO оптимизатор, иначе може да се окаже, че сте закъснели за партито.

Мненията, изразени в тази статия, са на гост-автора и не е задължително да са на Search Engine Land. Авторите от персонала са изброени тук.

Източник

Оцени статията
SEO България