Съдържание, генерирано от AI: Опасностите от прекомерното разчитане

The dangers of over relying on AI generated content ai

Ако в момента преследвате тенденциите, за да се опитате да увеличите трафика си – и под това имам предвид да изберете тактиката на седмицата, като например използването на генеративен изкуствен интелект или големи езикови модели (LLM), без да сте проучили тяхната жизнеспособност и дали съответстват на вашата стратегия и бизнес – това вероятно ще ви се отрази зле.

Опасностите на преследването на тенденции: Да останете верни на своята марка

В бизнеса има една отдавнашна концепция, върната в разговора от хора като Саймън Синек. Когато се противопоставяте на някой друг във вашия бранш и искате да „спечелите“ срещу него, със сигурност ще загубите.

Бизнесът не е ограничена битка, но често се държим така, сякаш е така. Целта на един бизнес е да продължи да функционира, а не непременно да „спечели“ срещу нашите конкуренти.

Apple така и не мигнаха с очи на Zune на Microsoft, който може би е по-добър продукт от техния. Apple просто се опитваше да направи всичко възможно, за да помогне на клиентите си да живеят по най-добрия начин. Няколко месеца след пускането на Zune на пазара Apple пусна iPhone, който направи цялата тази продуктова вертикала почти ненужна. Въпреки това изглежда, че не това е била основната цел на Apple при създаването на iPhone.

В най-добрия свят като бизнес играете една безкрайна игра, като се стремите само да станете по-добри спрямо старото си „аз“ – непрекъснато итерирате продукта или услугата си, за да бъдете постепенно по-добри от преди.

Много предприятия или отделни хора имат чувството, че трябва да преследват тенденциите, защото „всички го правят“, което е вътрешно сравнително: искате, ако не да сте по-добри от всички останали, то поне да сте същите.

Следването на тенденциите по този начин често води до действие без планиране, пренебрегване на това как то се вписва във вашия маркетингов микс, дали идеалните ви клиенти прекарват време там и други важни съображения за бизнес стратегията и тактиката.

Цялото това прибързано вземане на решения, за да се „присъедините към групата“, може да доведе до заблуда за потънали разходи за бизнеса по-късно.

А да се впуснете в лентата за нещо като използване на ботове с изкуствен интелект или LLM, които изцяло да пишат съдържанието ви вместо вас – това е тръгване по път, който може активно да навреди на бизнеса ви не само в дългосрочен, но и в краткосрочен план, поради усилията, които Google полага за откриване на съдържание, което е насочено преди всичко към търсачката, а не към хората.

Съображения при използването на ChatGPT

Като собственик на бизнес, мога да ви кажа, че използвам ChatGPT само по един начин: за създаване на формули в Excel, Colab и Google Sheets.

Не докосвам съдържанието по никакъв начин, под никаква форма или с помощта на AI или LLM модел. И ще ви кажа защо.

A screenshot of the author's queries to ChatGPT in the last 30 days
Снимка на екрана на запитванията на автора към ChatGPT през последните 30 дни

Тон на гласа и последователност на марката

Потребителите задължително купуват „защо“ Интересуват ни неща като прозрачност на веригата за доставки, компенсиране на въглеродния отпечатък и др. Интересуваме се от „различното мислене“

Това „защо“, когато го направите правилно, е основата на вашата марка. А това е златен стандарт, към който винаги искате да се връщате.

Ако вземате съдържание, изработено направо от подкана, в предпочитаната от вас платформа за изкуствен интелект, вероятно няма да получите обратно нещо, което да звучи като вашата марка, а редактирането му, за да звучи като вашата марка, може много лесно да отнеме повече време, отколкото би отнело да напишете тази статия сами на първо място.

Макар че самият аз не съм работил с модел на ИИ или LLM, базиран на марката, дори бих бил скептичен по отношение на това, че това базирано съдържание действително звучи като вашата марка. Нюансите в тона на бранда понякога е трудно да се кодират във формула, в твърдение да/не или ако/или.

Съгласуваността на съдържанието може да бъде неравномерна от една тема към друга и при ChatGPT и LLM, защото зависи от нивото на качество на вече публикуваната в интернет информация и от това дали този модел действително е виждал това съдържание.

Ако работите с особено нишова или специализирана тема – или дори нещо субективно, като например как спецификациите на фотоапарата влияят на художествеността на снимката, може да се окажете с драстично несъответстваща на изискванията списвана статия, защото в интернет няма консенсус по въпроса.

Повтаряне и получаване на информация

По своята същност AI и LLM не могат да създават нова информация, освен ако не сте написали своя собствена, и можете да добавяте ново съдържание в корпуса, като например транскрипции от продажбите или поддръжката.

Повечето хора, които използват подобни инструменти, вероятно не плащат толкова пари и не навлизат в такава дълбочина при използването на ИИ; той се използва като инструмент за спестяване на време, така че защо да се отделя толкова много предварително време?

Ако използвате уеб модел с отворен код, вие използвате същата информация, която вече е в мрежата (или какъвто процент от нея инструментът е изстъргал), пренасочена, копирана и вмъкната по малко по-различен начин с няколко халюцинации, хвърлени за малко подправка.

В много отношения това напълно отхвърля общата цел на съдържанието на вашия уебсайт: да предоставя информация, свързана с вашите конкретни потребители или клиенти, потенциални или настоящи.

С актуализациите на алгоритъма през последните 18 месеца имаме представа колко активно Google се опитва да отстрани неполезното, дублиращо се или почти дублиращо се съдържание.

Това беше подсилено с функцията babyPanda в наскоро изтеклата документация, която, макар и да изглежда отделна от промените в алгоритъма HCU, показва, че фокусът върху уникалното съдържание е бил налице като изричен фактор от известно време и продължаващ фактор дори след пълното интегриране на Panda в основния алгоритъм.

Когато създавате съдържание за своя уебсайт и играете в безкрайната игра, искате да създадете нещо, което е уникално полезно за вашите клиенти.

Ако те сами са ви казали, че търсят отговор на x или y, толкова по-добре. Вероятността обаче инструмент като ChatGPT да успее да генерира нещо, което действително директно да отговори на този въпрос със 100% точна информация, е малка или никаква.

E-E-A-T

Когато използвате даден инструмент за създаване на съдържание, например като го използвате за написване на текстове за зает експерт по темата и поискате от МСП да ги прегледа, вече сте създали предубеденост в самото съдържание.

Възможно е, ако дадете същата кратка информация на МСП, за да я напише, когато има време, той да възприеме съвсем различен подход към темата. Тъй като обаче или вие въвеждате заглавията, или моделът ги създава вместо вас, ползата от тази друга посока може да бъде напълно изгубена.

Освен това е малко вероятно статия, генерирана от изкуствен интелект или LLM, да предизвика оригинална мисъл у МСП, когато той прави преглед – тогава как тази статия може да се счита за авторитетна?

Тя е просто повторение на известни факти и стандартни препоръки, вероятно без перспектива или ъгъл. Този ъгъл често помага за утвърждаване на авторитета в дадена област, а като използвате база за съдържание, генерирана от изкуствен интелект или LLM, може би напълно премахвате тази уникална перспектива.

Наистина помислете защо искате да използвате AI или LLM

Много предприятия изпитват натиск да пишат цялото съдържание или да публикуват статия в блога на седмица, ден или час, или да чувстват, че трябва да имат съдържание за всеки вариант на най-добрите/най-добрите/най-новите/най-добрите функции.

Вместо да се фокусирате върху обема и да изпитвате натиск да използвате изкуствен интелект, за да публикувате Х броя статии седмично, съсредоточете се върху това, което всъщност е ценно за вашите клиенти и вашия бизнес.

Източник

Оцени статията
SEO България