Google потвърждава 3 начина да накарате Googlebot да обхожда повече

Google потвърждава 3 начина да накарате Googlebot да обхожда повече seo

Гари Илайс и Лиззи Сасман от Google обсъдиха три фактора, които предизвикват засилено обхождане от Googlebot. Въпреки че омаловажиха необходимостта от постоянно обхождане, те признаха, че има начини да се насърчи Googlebot да посещава отново даден уебсайт.

1. Въздействие на висококачественото съдържание върху честотата на обхождане

Едно от нещата, за които те говориха, беше качеството на уебсайта. Много хора страдат от проблема с открития неиндексиран сайт и това понякога се дължи на определени SEO практики, които хората са научили и вярват, че са добра практика. Занимавам се със SEO от 25 години и едно нещо, което винаги е оставало същото, е, че най-добрите практики, определени от индустрията, обикновено изостават с години от това, което прави Google. И все пак е трудно да се види какво не е наред, ако човек е убеден, че прави всичко правилно.

Гари Илиес сподели причина за повишената честота на обхождане на 4:42 минути, като обясни, че един от факторите за високо ниво на обхождане са сигналите за високо качество, които алгоритмите на Google откриват.

Гари го каза на 4:42 минути:

„…обикновено, ако съдържанието на даден сайт е с високо качество, полезно е и хората го харесват като цяло, тогава Googlebot – е, Google – има тенденция да обхожда повече този сайт…“

В горното твърдение липсват много нюанси, като например кои са сигналите за високо качество и полезност, които ще накарат Google да реши да обхожда по-често?

Е, Google никога не казва. Но ние можем да спекулираме и по-долу са някои от моите образовани предположения.

Знаем, че има патенти за брандирано търсене, които отчитат брандираните търсения, направени от потребителите, като подразбиращи се връзки. Някои хора смятат, че „подразбиращите се връзки“ са споменавания на марката, но „споменаванията на марката“ абсолютно не са това, за което се говори в патента.

Има и патент за Navboost, който съществува от 2004 г. насам. Някои хора отъждествяват патента Navboost с кликове, но ако прочетете действителния патент от 2004 г., ще видите, че в него никога не се споменава за процент на кликване (CTR). В него се говори за сигнали за взаимодействие с потребителя. Кликовете бяха тема на интензивни изследвания в началото на 2000 г., но ако прочетете научните статии и патентите, лесно ще разберете какво имам предвид, когато не е толкова просто като „маймуна кликва върху уебсайта в SERP, Google го класира по-високо, маймуна получава банан“

Като цяло смятам, че сигналите, които показват, че хората възприемат даден сайт като полезен, мисля, че могат да помогнат на сайта да се класира по-добре. И понякога това може да бъде даване на хората на това, което те очакват да видят, даване на това, което те очакват да видят.

Собствениците на сайтове ще ми кажат, че Google класира боклуци, и когато погледна, виждам какво имат предвид, че сайтовете са някак си боклуци. Но от друга страна, съдържанието дава на хората това, което искат, защото те не знаят как да направят разлика между това, което очакват да видят, и действителното качествено съдържание (наричам това алгоритъмът Froot Loops).

Какво представлява алгоритъмът Froot Loops? Това е ефект от зависимостта на Google от сигналите за удовлетвореност на потребителите, за да преценят дали резултатите от търсенето им правят потребителите щастливи. Ето какво съм публикувал по-рано за алгоритъма Froot Loops на Google:

„Случвало ли ви се е да минете по пътеката със зърнени храни в супермаркета и да забележите колко много видове зърнени храни, съдържащи захар, са подредени по рафтовете? Това е удовлетвореността на потребителите в действие. Хората очакват да видят зърнени храни със захарни бомби в коридора със зърнени храни и супермаркетите удовлетворяват това намерение на потребителите.

Често гледам Froot Loops на пътеката със зърнени храни и си мисля: „Кой яде това?“ Очевидно много хора го правят, затова кутията е на рафта в супермаркета – защото хората очакват да я видят там.

Google прави същото, което и супермаркетът. Google показва резултатите, които е най-вероятно да удовлетворят потребителите, точно както в този щанд със зърнени храни.“

Пример за боклукчийски сайт, който удовлетворява потребителите, е популярен сайт за рецепти (който няма да назовавам), който публикува лесни за приготвяне рецепти, които са неавтентични и използват преки пътища като крем супа от гъби от консерва като съставка. Аз съм доста опитен в кухнята и тези рецепти ме карат да се ужасявам. Но хората, които познавам, обичат този сайт, защото наистина не знаят по-добре, а просто искат лесна рецепта.

Това, за което всъщност става дума в разговора за полезността, е да се разбере онлайн аудиторията и да ѝ се даде това, което иска, което е различно от това да ѝ се даде това, което трябва да иска. Според мен разбирането на това, което хората искат, и даването му на тях е това, което търсещите ще намерят за полезно и ще сигнализира Google за полезност.

2. Повишена публикационна активност

Друго нещо, което според Illyes и Sassman може да накара Googlebot да обхожда повече, е повишената честота на публикуване, например ако даден сайт внезапно увеличи броя на публикуваните страници. Но Illyes каза това в контекста на хакнат сайт, който изведнъж е започнал да публикува повече уебстраници. Хакнат сайт, който публикува много страници, би накарал Googlebot да обхожда повече.

Ако увеличим мащаба, за да разгледаме това твърдение от гледна точка на гората, тогава е съвсем очевидно, че той намеква, че увеличаването на активността на публикуване може да предизвика увеличаване на активността на обхождане. Не това, че сайтът е бил хакнат, кара Googlebot да обхожда повече, а увеличаването на публикациите го предизвиква.

Ето къде Гари цитира рязкото увеличаване на публикационната активност като причина за задействане на Googlebot:

„…но това може да означава и че, не знам, сайтът е бил хакнат. И тогава има куп нови URL адреси, които вълнуват Googlebot, и той излиза и след това обхожда като луд.“

Многото нови страници карат Googlebot да се развълнува и да обхожда сайта „като луд“, е изводът от това. Не са необходими допълнителни подробности, нека продължим.

3. Последователност на качеството на съдържанието

Gary Illyes продължава да споменава, че Google може да преразгледа цялостното качество на сайта и това да доведе до намаляване на честотата на обхождане.

Ето какво каза Гари:

„…ако не обхождаме много или постепенно забавяме обхождането, това може да е знак за нискокачествено съдържание или за преосмисляне на качеството на сайта.“

Какво има предвид Гари, когато казва, че Google е „преосмислил качеството на сайта“? Моята гледна точка е, че понякога цялостното качество на сайта може да се понижи, ако има части от сайта, които не отговарят на същия стандарт като първоначалното качество на сайта. Според мен, въз основа на нещата, които съм виждал през годините, в даден момент нискокачественото съдържание може да започне да надделява над доброто съдържание и да повлече със себе си останалата част от сайта.

Когато хората идват при мен и казват, че имат проблем с „канибализъм на съдържанието“, когато го разгледам, се оказва, че това, от което всъщност страдат, е проблем с нискокачественото съдържание в друга част на сайта.

Лизи Сасман продължава да пита на около 6-та минута дали има въздействие, ако съдържанието на уебсайта е статично, нито се подобрява, нито се влошава, а просто не се променя. Гари се въздържа да даде отговор, като просто казва, че Googlebot се връща да провери сайта, за да види дали се е променил, и казва, че „вероятно“ Googlebot може да забави обхождането, ако няма промени, но квалифицира това твърдение, като казва, че не знае.

Нещо, което не беше казано, но е свързано с последователността на качеството на съдържанието, е, че понякога темата се променя и ако съдържанието е статично, то може автоматично да загуби релевантност и да започне да губи класиране. Затова е добре да се прави редовен одит на съдържанието, за да се види дали темата се е променила и ако е така, да се актуализира съдържанието, така че то да продължи да бъде актуално за потребителите, читателите и потребителите, когато водят разговори по дадена тема.

Три начина за подобряване на отношенията с Googlebot

Както изясниха Гари и Лизи, всъщност не става въпрос за това да побутвате Googlebot, за да го накарате да се приближи, само за да го накарате да обхожда. Смисълът е да мислите за съдържанието си и за връзката му с потребителите.

1. Висококачествено ли е съдържанието?
Съдържанието разглежда ли тема или е насочено към ключова дума? Сайтовете, които използват стратегия за съдържание, основано на ключови думи, са тези, които според мен ще пострадат при актуализациите на основния алгоритъм през 2024 г. Стратегиите, които се основават на теми, обикновено създават по-добро съдържание и преминават през актуализациите на алгоритъма.

2. Повишена публикационна активност
Увеличаването на активността на публикуване може да накара Googlebot да се появява по-често. Независимо дали това се дължи на хакване на сайта или на това, че сайтът влага повече енергия в стратегията си за публикуване на съдържание, редовният график за публикуване на съдържание е нещо добро и винаги е бил нещо добро. Когато става въпрос за публикуване на съдържание, няма „нагласи и забрави“.

3. Последователност на качеството на съдържанието
Качеството на съдържанието, неговата актуалност и значимост за потребителите във времето е важен фактор, който ще гарантира, че Googlebot ще продължи да идва, за да ви поздрави. Спадът в някой от тези фактори (качество, актуалност и значимост) може да повлияе на обхождането от Googlebot, което само по себе си е симптом на по-важния фактор, а именно как самият алгоритъм на Google разглежда съдържанието.

Слушайте подкаста Google Search Off The Record, който започва на около 4 минута:

Източник

Оцени статията
SEO България